امروز: چهارشنبه، 6 بهمن 1400
03/18 1400
سیاتیک و راه های درمان آن را مهرداد ذوالفقاری برای تان می گوید


اگر فردی دارای درد عصب سیاتیک باشد میتواند دارای یکی از علائم زیر باشد:
1) درد ثابت یکطرف در ناحیه باسن و اندام تحتانی که در اکثر مواقع در یک سمت بدن می باشد اما در موارد خاص دو طرفه هم میتواند باشد.

قبل از شروع باید بگم که سیاتیک عصب هست و کسی که میگه من سیاتیک دارم به این معنی هست که عصب سیاتیک شخص دچار آسیب شده ، وگرنه همه ما دارای عصب سیاتیک هستیم.
عصب سیاتیک از از قسمت پایین کمر ( مهره های کمری و خاجی) منشا میگیرد و وظیفه حس ، حرکت و رفلکس انداهای تحتانی رو بر عهده دارد. این عصب از قسمت باسن با قرار گرفتن از رو یا گاها میان عضله پریفورمیس خارج می شود و در قسمت پشتی اندام پایین حرکت می کند و در قسمت ران ، پشت ساق پا ،کف پا و انگشتان پا را عصب دهی میکند.
عصب سیاتیک در واقع از 5 ریشه عصبی تشکیل شده. ریشه های عصبی (L4,L5,S1,S2,S3) 5 رشته عصبی هستن که در ناحیه باسن یکی شده و از روی عضله همسترینگ عبور میکنند و یک عصب بلند و کلفتی رو تشکیل میدهند که به آن عصب سیاتیک میگویند که این عصب سیاتیک با حرکت کردن به سمت اندام تحتانی شاخه های مختلفی را در قسمت ران ، اطراف زانو و در قسمت ساق پا دارد و حس و حرکت قسمت های مختلف اندام تحتانی و پا رو برعهده دارد.

سیاتیک و راه های درمان آن را مهرداد ذوالفقاری برای تان می گوید


چه عواملی باعث میشود که شخص دچار درد عصب سیاتیک شود؟
4 علت اصلی باعث ایجاد درد عصب سیاتیک می شوند.
1) فتق دیسک_ بیرون زدگی یا هرنیشن مهره های کمری.
2) بیرون زدگی یا دجنریتیو دیسکdegenerative disc_ بیماری های تخریبی دیسک که باعث از بین رفتن فضای بین مهره ای و تنگ شده سوراخ های بین مهره ای می شود.
3) سر خوردگی مهره یا اسپاندیلولیستزیس که به دلیل استرس فراکچر یا شکستگی کوچیک مهره ها باعث آزاد شدن مهره و حرکت آن بر روی مهره پایینی شود که معمولا شایع ترین آن حرکت مهره L5 بر روی مهره S1 هستش.
4) تنگی کانال نخاعی که با فشار بر روی ریشه های عصبی می تواند عوامل ایجاد درد عصب سیاتیک را ایجاد کند.

اگر فردی دارای درد عصب سیاتیک باشد میتواند دارای یکی از علائم زیر باشد:
1) درد ثابت یکطرف در ناحیه باسن و اندام تحتانی که در اکثر مواقع در یک سمت بدن می باشد اما در موارد خاص دو طرفه هم میتواند باشد.
2) دردی که با نشستن بدتر شود.
3) دردی که ممکن است به اصطلاح شارپ یا تیز باشد و باعث سختی در ایستادن و راه رفتن فرد شود.
4) ممکن است فرد با علائم ضعف ، بی حسی و اشکال و سخت حرکت دادن اندام تحتانی و یا حتی انگشت پای خودش مراجعه کند.
5) ممکن است فرد علائم را به صورت یک درد تیرکشنده در اندام تحتانی و از قسمت باسن به سمت پا توصیف کند.
نکته : بسیار نادر است که شخص درد را صرفا در ناحیه پا توصیف کند و معمولا درد در ناحیه ران و ساق احساس می شود.

سیاتیک و راه های درمان آن را مهرداد ذوالفقاری برای تان می گوید


درگیری عصب سیاتیک قبل از سن 20 سالگی نادر است و معمولا در سنین میانسالی 40 تا 50 سالگی هست و در 70 الی 80 درصد موارد در عرض چند هفته با استراحت درد کنترل می شود و بهبود پیدا می کند. یکی از مواردی که در این آسیب باید خیلی به آن توجه کرد این است که علت اصلی فشار روی عصب سیاتیک باید مشخص شود. زیرا در بعضی مواقع این فشار روی ریشه عصبی به دلیل تومورهای نخاعی ، شکستگی ها مهره میتوانند با ایجاد فشار روی عصب علائمی را نشان دهند که حتما باید جهت تعیین روش درمان مناسب تشخیص داده شوند.

2 درد یا آسیب دیگر در اندام تحتانی وجود دارد که خیلی با درد عصب سیاتیک اشتباه گرفته می شوند.
1) سندروم پیرفورمیس که در این سندروم عصب سیاتیک به دلیل عبور از زیر و یا از میان عضله پیرفورمیس و کوتاهی و سفتی هایی که در این عضله میتواند وجود داشته باشد ممکن از عصب تحت فشار قرار بگیرد و دردی مشاهبه با دردهای آسیب به دیسک ایجاد کند.
2) یکی دیگر از موارد مشابه آسیبی به نام ساکروایلیاک جوینت دیسفانکشن Sacroiliac joint dysfunction هست که به دلایل مختلف ازجمله التهاب ها یا علل دیگری ممکن است مفصل ساکروایلیاک را تحت تاثیر قرار دهد که این اثر باعث فشار بر روی عصب شود و ایجاد درد کند.
معمولا درد در این دلایل دردهای تیرکشنده نیستند اما میتوانند یکسری از علائم دردهای عصب سیاتیک را داشته باشند.
یکسری علل دیگر وجود دارند که شایع نیستند اما میتوانند عوامل مشابه درد سیاتیک را ایجاد کنند:
بارداری
اسکار تیشو که در نتیجه آسیب های عضلانی و بافت نرم ایجاد میشود ، میتواند به صورت باند های فشاری بر روی عصب علائمی را مانند درد عصبی سیاتیک ایجاد کند.
عفونت ها ، تومورهای نخاعی و شکستگی ها همانطور که بالاتر نیز گفته شد مواردی هست که میتواند درد عصبی مشابه ایجاد کند.

برای درمان درمان سیاتیک چه اقدامی انجام دهیم؟
مهمترین قدم در درمان درد عصب سیاتیک این است که شرایطی را ایجاد کنیم تا فشار از روی عصب برداشته شود. پس بنابراین درمان های غیرجراحی برای سیاتیک که معمولا در 80 الی 90 درصد موارد همین درمان ها هست در نظر گرفته میشود. به طور مثال :
1) استراحت که فشار از روی عصب کم و یا برداشته شود.
2) استفاده از گرما و سرما که میتواند بخصوص در مراحل اولیه درگیری عصب بسیار کمک کننده باشد. معمولا برخی افراد ابتدا از یخ استفاده می کنند و برخی نیز ابتدا از گرما استفاده میکنند. معمولا به مدت 20 دقیقه از سرما یا گرما که هر 2 ساعت این عمل تکرار می شود. بعضی ها به صورت متناوب از سرد و گرم کردن کمر برای کاهش درد استفاده می کنند.
3) استفاده از داروهای NSAID و ضد التهاب ها مانند ناپروکسن و همچنین استفاده از شل کننده های عضلانی و یا برخی مواقع تزریق های موضعی میتواند به کم کردن التهاب در آن ناحیه کمک کند.

سیاتیک و راه های درمان آن را مهرداد ذوالفقاری برای تان می گوید


درمان های دیگری که برای کاهش درد سیاتیک وجود دارند مانند ورزش ، منیپولیشن ، طب سوزنی ، ماساژهای درمانی که با افزایش خون رسانی و ریلکس کردن عضلات و همینطور آزاد کردن اندورفین ها میتوانند در درمان درد عصب سیاتیک بسیار کمک کننده باشند.
ورزش هایی که برای کاهش و کنتررل درد عصب سیاتیک در نظر گرفته می شود از 3 گروه حرکات کششی ، تقویتی و ورزشهای هوازی با شدت کم تشکیل می شود. تقویت عضلات ناحیه کمر ، باسن و شکم جهت کاهش درد سیاتیک بسیار مناسب می باشد. همچنین حرکات کششی برای عضلاتی که دچار سفتی شدند و انعطافپذیری خودشان را از دست داده اند و باعث چرخش ها و تیلت های نامناسب در ناحیه لگن شده اند میتواند برنامه تمرینی مناسب جهت کنترل درد سیاتیک باشد. همچنین آب درمانی میتواند ببه صورت ویژه بخشی از یک برنامه تمرینی در جهت کاهش درد قرار گیرد.
دسته بندی: مقاله
بازدیدها: 301 نظرات: 0 نویسنده: szamani

ارسال نظر

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد امنیتی: *
عکس خوانده نمی شود